SPXV015.L
DigiKey Part Number
5666-SPXV015.L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXV015.L
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 1.5KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)
Melting I²t
299.0
Current Rating (Amps)
15A
DC Cold Resistance
0.0131 Ohms