SPFJ400.X
DigiKey Part Number
5666-SPFJ400.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFJ400.X
Description
FUSE CARTRIDGE 400A 600VAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 600 VAC 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Class
J
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, cULus, UL, VDE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 10kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
2.000" Dia x 7.126" L (50.80mm x 181.00mm)
Current Rating (Amps)
400A
Melting I²t
Voltage Rating - AC
600 VAC
DC Cold Resistance
0.236 mOhms