SPFJ160.X
DigiKey Part Number
5666-SPFJ160.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFJ160.X
Description
FUSE CARTRIDGE 160A 600VAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160A 600 VAC 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Class
J
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, cULus, UL, VDE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
1.500" Dia x 5.670" L (38.10mm x 144.02mm)
Current Rating (Amps)
160A
Melting I²t
Voltage Rating - AC
600 VAC
DC Cold Resistance
0.613 mOhms