0BLF010.T
DigiKey Part Number
5666-0BLF010.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0BLF010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 250VAC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 250 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
250 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
CSA, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
10A
DC Cold Resistance
0.0117 Ohms