ANT-916-HETH
DigiKey Part Number
ANT-916-HETH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-HETH
Description
RF ANT 916MHZ HELICAL SLD TH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Helical Solder Through Hole
EDA/CAD Models
ANT-916-HETH Models
Category
Antenna Type
Helical
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
2.4dBi
Termination
Solder
Mounting Type
Through Hole
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.350" (8.90mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
865MHz ~ 965MHz