SSTPAD10 SOT-23 3L ROHS
DigiKey Part Number
4004-SSTPAD10SOT-233LROHSTR-ND - Tape & Reel (TR)
4004-SSTPAD10SOT-233LROHSCT-ND - Cut Tape (CT)
4004-SSTPAD10SOT-233LROHSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSTPAD10 SOT-23 3L ROHS
Description
DIODE STANDARD 30V 10MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 10mA Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 5 mA
Mfr
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 pA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1.5pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
10mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C