A15959-35 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Laird Technologies - Thermal Materials
In Stock: 70
Datasheet
Thermal Pad Gray 228.60mm x 228.60mm Square Tacky - Both Sides
A15959-35
DigiKey Part Number
A15959-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A15959-35
Description
THERM PAD 228.6MMX228.6MM GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Category
Outline
228.60mm x 228.60mm
Manufacturer
Thickness
0.350" (8.89mm)
Series
Material
Silicone Elastomer
Packaging
Bulk
Adhesive
Tacky - Both Sides
Part Status
Obsolete
Color
Gray
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Thermal Conductivity
1.8W/m-K