57GF3050050C000100
DigiKey Part Number
903-57GF3050050C000100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
57GF3050050C000100
Description
THERM PAD 300MMX5MM W/ADH COPPER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Copper 300.00mm x 5.00mm Rectangular Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.197" (5.00mm)
Manufacturer
Laird Technologies EMI
Material
Copper - Graphite, Foam
Series
Adhesive
Adhesive - One Side
Packaging
Bulk
Color
Copper
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.16°C/W
Usage
Thermal Gasket
Thermal Conductivity
6.1W/m-K
Type
Graphite-Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
300.00mm x 5.00mm
Storage/Refrigeration Temperature
73°F (23°C)