W2L1YC473KAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
W2L1YC473KAT1A
DigiKey Part Number
W2L1YC473KAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W2L1YC473KAT1A
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Multi-Terminal)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)