UQCL2A100JAT2A\500
DigiKey Part Number
478-6418-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UQCL2A100JAT2A\500
Description
CAP CER 10PF 200V 0402
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor A 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)