TPSC336M016R0300
DigiKey Part Number
478-5754-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-5754-1-ND - Cut Tape (CT)
478-5754-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSC336M016R0300
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 2312
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V