TPSA475K016H2000
DigiKey Part Number
478-9044-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9044-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSA475K016H2000
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 2Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V