TPME157M016R0040
DigiKey Part Number
478-3633-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3633-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3633-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPME157M016R0040
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V