TPMD107K016S0040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 4.474
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
TPMD107K016S0040
DigiKey Part Number
478-TPMD107K016S0040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPMD107K016S0040
Description
CAP TANT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V