TLN4158M006R0100
DigiKey Part Number
478-TLN4158M006R0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TLN4158M006R0100CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TLN4158M006R0100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLN4158M006R0100
Description
CAP TANT 1500UF 20% 6.3V 2924
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2924 (7361 Metric) 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLN4158M006R0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
4
Voltage - Rated
6.3 V