THJC475K035RJN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.2Ohm @ 100kHz
THJC475K035RJN
DigiKey Part Number
478-THJC475K035RJNTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-THJC475K035RJNCT-ND - Cut Tape (CT)
478-THJC475K035RJNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJC475K035RJN
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.2Ohm @ 100kHz