THJB156K016RJN
DigiKey Part Number
478-THJB156K016RJNTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-THJB156K016RJNCT-ND - Cut Tape (CT)
478-THJB156K016RJNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJB156K016RJN
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz