TCTP1C106M8R
DigiKey Part Number
478-TCTP1C106M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTP1C106M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTP1C106M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTP1C106M8R
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0805 (2012 Metric) 6Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCTP1C106M8R Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
P
Voltage - Rated
16 V