TCNX108M006R0200 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm @ 100kHz
AVX TCN/F38 Series Capacitors | Digi-Key Daily
TCNX108M006R0200
DigiKey Part Number
478-TCNX108M006R0200TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCNX108M006R0200CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCNX108M006R0200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCNX108M006R0200
Description
CAP TANT POLY 1000UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCNX108M006R0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V