TCMU686M040R0040E
DigiKey Part Number
478-TCMU686M040R0040ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCMU686M040R0040ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCMU686M040R0040EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCMU686M040R0040E
Description
CAP TANT POLY 68UF 40V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 40 V 2924 (7361 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
40 V