TCM0J106M8R-02
DigiKey Part Number
478-TCM0J106M8R-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCM0J106M8R-02CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCM0J106M8R-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCM0J106M8R-02
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
6.3 V