TCJR475M010R0500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 24.788
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0805 (2012 Metric) 500mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJR475M010R0500
DigiKey Part Number
478-3472-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJR475M010R0500
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 10V 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCJR475M010R0500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz