TCJE685M063R0150 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJE685M063R0150
DigiKey Part Number
478-9469-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJE685M063R0150
Description
CAP TANT POLY 6.8UF 63V 2917
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
6.8 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
63 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz