TCJD476M016R0045E
DigiKey Part Number
478-TCJD476M016R0045ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJD476M016R0045ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJD476M016R0045EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJD476M016R0045E
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz