TCJC155M063R0300E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1.450
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 63 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm @ 100kHz
TCJC155M063R0300E
DigiKey Part Number
TCJC155M063R0300E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJC155M063R0300E
Description
CAP TANT POLY 1.5UF 63V 2312
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
1.5 µF
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz