TCJB107M006R0040
DigiKey Part Number
478-9994-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9994-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9994-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB107M006R0040
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz