TAP686K006BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 1.8Ohm
TAP686K006BRW
DigiKey Part Number
TAP686K006BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP686K006BRW
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
G
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm