TAP685M016BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 4Ohm
TAP685M016BRW
DigiKey Part Number
TAP685M016BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP685M016BRW
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm