TAP476K006CRW
DigiKey Part Number
478-TAP476K006CRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP476K006CRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP476K006CRW
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 2Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.240" Dia (6.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.600" (15.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V