TAP475M025DTW
DigiKey Part Number
478-TAP475M025DTWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP475M025DTWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475M025DTW
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
C
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz