TAP475K025SRW
DigiKey Part Number
478-8985-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8985-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475K025SRW
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 4Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm