TAP474M035CRW
DigiKey Part Number
478-8981-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8981-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP474M035CRW
Description
CAP TANT 0.47UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 13Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm