TAP336M010CCS
DigiKey Part Number
478-4177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP336M010CCS
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 2.1Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1Ohm