TAP336K025HSB
DigiKey Part Number
478-TAP336K025HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP336K025HSB
Description
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 1.2Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm