TAP226M010CCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.580
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 2.7Ohm
TAP226M010CCS
DigiKey Part Number
TAP226M010CCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP226M010CCS
Description
CAP TANT 22UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.7Ohm