TAP225M025CPA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.000
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 6Ohm
TAP225M025CPA
DigiKey Part Number
TAP225M025CPA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225M025CPA
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm