TAP225K050SRW
DigiKey Part Number
478-8970-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8970-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225K050SRW
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 3.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
E
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm