TAP225K050HSB
DigiKey Part Number
478-TAP225K050HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225K050HSB
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 3.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm