TAP225K025DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.877
KYOCERA AVX
In Stock: 1.456
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 6Ohm
TAP225K025DTW
DigiKey Part Number
478-8968-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225K025DTW
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm