TAP156K016SRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 41.483
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2.5Ohm @ 100kHz
TAP156K016SRW
DigiKey Part Number
478-TAP156K016SRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K016SRW
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
E
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm @ 100kHz