TAP107K020HSB
DigiKey Part Number
478-9332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP107K020HSB
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 600mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
N
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm