TAP106M025BRW
DigiKey Part Number
478-TAP106M025BRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP106M025BRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M025BRW
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 2.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm