TAP106K050HSB
DigiKey Part Number
478-11715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K050HSB
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm