TAP106K010CCS
DigiKey Part Number
478-9320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K010CCS
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm