TAJR155M006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0805 (2012 Metric) 2Ohm
TAJ_TLJ Series 2012(EIA) 0805
TAJR155M006RNJ
DigiKey Part Number
478-3052-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJR155M006RNJ
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 6.3V 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TAJR155M006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V