TAJD475K050RNJV
DigiKey Part Number
478-TAJD475K050RNJVTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJD475K050RNJVCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJD475K050RNJVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD475K050RNJV
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 1.4Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
TAJD475K050RNJV Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
50 V