TAJD107M006RNJ
DigiKey Part Number
478-11061-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11061-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD107M006RNJ
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric)
EDA/CAD Models
TAJD107M006RNJ Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V