TAJC476K020SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJC476K020SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJC476K020SNJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJC476K020SNJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJC476K020SNJ
Description
CAP TANT
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2312 (6032 Metric) 500mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
TAJC476K020SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
20 V