TACL155K010RTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0603 (1608 Metric) 7.5Ohm
TACL155K010RTA
DigiKey Part Number
TACL155K010RTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACL155K010RTA
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 10V 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TACL155K010RTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V