TACL106M006XTA
DigiKey Part Number
478-2553-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2553-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2553-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACL106M006XTA
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 0603
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0603 (1608 Metric) 6Ohm
EDA/CAD Models
TACL106M006XTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V